Betta Bakımı: Uygun Ortam Şartları, Su Koşulları, Beslenme! ^_^

--- Yazı kendime aittir ve tam anlamıyla kendi tarafımca yapılan 365 günlük araştırmaların sonucu gerek tüm yabancı forumlardan, gerek Avrupa'daki, gerek Asya'daki ünlü hobici ve üreticilerden elde edilmiş veriler derlenerek yazılmıştır. ---

Bettalar asosyal ve haliyle herhangi bir canlıya karşı bölgelerini savunma ve istilacıya (bu akvaryuma yaklaşan siz dahi olabilirsiniz) karşı agresif olma eğiliminde olan canlılardır.

Günümüzde ev sahipliği yaptığımız betta türleri, defalarca mutasyona uğramış genleri ve seçici bir şekilde yüzgeç formlarını geliştirmek üzere üretilmiş olmaları sebebi ile doğalarında oldukları kadar dayanıklı ve hastalıklara karşı güçlü değillerdir.

Haliyle belli başlı temel ihtiyaçları bulunmaktadır ki hiçbir zaman herhangi bir hastalığa yakalanmasın;

* En az 10 - 15, maksimum 30 - 35 litre yüzebileceği hacim tanınmalıdır.

* Su sıcaklığı 27 - 28 deredede sabit olmalıdır.

* Akvaryumun askı filtre - pipo filtre ile filtrasyonu sağlanmalı ancak su mümkünse tamamen hareketsiz olmalıdır, akıntıya karşı harcayacakları efor formdan düşmelerine sebep olur.

* Bettalar sudaki az oksijenle yaşama tutunabilen ancak sağlı yaşayabilen canlılar değildir. Her canlı gibi bettaların da formlarını korumaları, hastalıklara karşı dirençli kalmaları ve yaşamlarını mutlu sürdürebilmeleri için bolca oksijene ihtiyaçları vardır.

* Yem tercihi olarak Ocean Nutrition Atison's Pro + New Life Spectrum Betta Formula + Hikari Betta Bio-Gold şeklinde bir üçlü menü hazırlayıp ekstra olarak donmuş kan kurdu - su piresi - artemia - tubifex ile haftada bir besleme yaparsanız formlarını koruması için yeterli vitamin ve mineral takviyesini besin bazında yapmış olursunuz.
* Su değişimlerini 10 - 15 litre hacim için 2 - 3 günde bir, 30 - 35 litre için 5 - 6 günde bir %30 şeklinde yapmanız gerekmektedir ki bu su değişimlerinde en az 2 - 3 gün boyunca içine catappa koyarak dinlendireceğiniz suyu kullanmalısınız. Catappa suyun mineral açısından zenginleşmesini ve yumuşamasını sağlayarak, bettalar için doğal bir habitat görünümü kazanması ve kendini rahat hissetmesi açısından gerekli bir yan ihtiyaç olarak düşünülebilir. Filtrasyon sağlayan bir ekipman yoksa daha sık su değişimi yapılmalıdır.

*** En önemli dikkat etmemiz gereken hususlar; bettalar asosyal olduklarından bir başka canlı ile asla aynı ortamı paylaşmamalı bir başka balığı - hele bettayı asla görüyor olmamalı (Antrenman ve çiftleşme dışında).

Gün içinde yapılacak yemleme betta yemi ile yapılıyor olmalı ki bettaların bağırsak tembelliği çekmesi gibi bir durum söz konusudur bunun için menü sürekli zengin tutulmalı ve aşırı beslemeden kaçınılmalı. Günde 2 - 3 defa gün içinde toplamda 9 - 12 granülü geçmeyecek şekilde yemleme yapılması yeterlidir.

** Ek olarak kuyruklarında yoğun bir şekilde sinir ve kılcal damar öbeği bulunmaktadır buralardaki kan basıncını ve akışını sürekli bir hale getirebilmek için bunu korumak için günde 10 15 dakika süreyle olma şartıyla gün içinde 2 - 3 defaya mahsus olmak üzere balığınıza ayna göstererek antrenman yaptırabilirsiniz. Aynayı gördüğünde kabaracak ve kuyruğunu olabildiğince gererek agresifleşecektir ancak bu düzenli ve belli bir süre boyunca gerçekleştirilince onun için spor mayetinde olacaktır ^^

* Dişi bettalara bakacaksanız ise toplu bir şekilde;
100 litre için kardeş olan 4 ya da en fazla 5 dişiden fazlasını bir arada tutmamalısınız. Ve kuracağınız tank yoğun bitki örtüsü ile kaplı olmalı ve yine erkeklerde olduğu gibi akıntı olmamalı suda (bunu yerli üreticilerden temin ederseniz çok daha içiniz rahat olur bakteri çakışması - yoğun kavga sebebiyle oluşacak stresten uzak bir ortam sağlanmış olur).

Hazırlayan: VeteranBetta by Kemal Çelik

Betta Bakımı: Bettalar Niye Köpük Yapar?

Bettalar niye köpük yapar! Doğru bilinen yanlışı değiştirelim, düzeltelim ve insanları yanlış yönlendirmenin ve balıklarımızın hayatını riske atmanın önüne geçelim!Betta Splendens dediğimiz günümüzde sürekli petshoplarda gördüğümüz atası ...

Betta Bakımı: Uygun Ortam Şartları, Su Koşulları, Beslenme! ^_^

--- Yazı kendime aittir ve tam anlamıyla kendi tarafımca yapılan 365 günlük araştırmaların sonucu gerek tüm yabancı forumlardan, gerek Avrupa'daki, gerek Asya'daki ünlü hobici ve üreticilerden elde edilmiş veriler derlenerek yazılmıştır. ---B...